Mi a gépi porlasztók (továbbiakban inhalátorok) segítségével történő inhalálással foglalkozunk.
Az inhaláció során az a cél, hogy a készülék által elporlasztott folyadék (az aeroszol) a légutakba bekerüljön, és ott a kicsapódás (deponálódás) után a kívánt hatást kifejtse.
A helyes inhalációs technika előtt néhány szó az aeroszol tulajdonságairól:
Az aeroszol levegővel keveredett, 0,001-100 mikrométer átmérőjű részecskékből áll. Az inhalátorok általában 0,1-10 mikrométer átmérőjű szemcséket állítanak elő.
A 8 mikrométernél nagyobbak a garatban, az 5 és 8 mikrométer közöttiek főleg a nagylégutakban csapódnak le. A 0,5 és 5 mikrométer közötti részecskék lejutnak a kisebb légutakba is és ott deponálódnak. A deponálódás mérétéke nagymértékben függ a belégzést követő légzés visszatartás időtartamától. A 0,5 mikrométernél kisebbek azonban nem deponálódnak, legnagyobb részüket kilélegezzük. Terápiás szempontból tehát a 0,5 és 5 mikrométer közötti részecskék hatékonyak.
Ezért fontos, hogy az inhalációs kezelést mindig szájon és nem orron át kell végezni. Az orr ugyanis az 1 mikrométernél nagyobb részecskék nagy részét megszűri, így a gyógyszer nem jut le megfelelő koncentrációban a tüdőbe.
A kezelést mindíg nyugodt körülmények között végezzük.
Egy-egy inhalációs ciklus három szakaszra bontható:
1. belégzés
Belégzés előtt fújja ki a lavegőt, majd szájon át mélyen (kb. 4 mp) lélegezze be a keletkező aerosolt.
2. benntartás
Tartsa vissza a lélegzetét (kb. 2 mp), hogy a belégzett folyadék a légutakben lecsapódhasson.
3. kifúvás
Fújja ki a belégzett levegőt.
Folytassa a kezelést ismét a belégzéssel.